TP-Link OMADA IES210GPP (8xGbE,2xGbE/SFPcombo,6xPoE+,2xPoE++,240W,DIN,IP40,fanless -
TOP
NABíDKA
Záruka 5 let
Značka: TP-Link
Dostupnost: skladem
Záruka: 5 let
Produktový kód: IES210GPP
AKTUÁLNÍ CENA
včetně DPH 21%
TP-Link OMADA průmyslový switch IES210GPP
Omada 10portový gigabitový průmyslový Easy Managed Switch se 6 porty PoE+ a 2 porty PoE++
  • 8× gigabitových RJ45 portů: 2× PoE++, 6× PoE+
  • 2× kombinované gigabitové RJ45/SFP sloty
  • Napájecí rozpočet 240 W: až 60 W na každý PoE++ port
  • Profesionální průmyslový design: provozní teplota -40 až 75 °C, ochrana proti blesku 6kV a záložní napájení 1+1
  • Bohaté funkce: až 250 m (820 ft) PoE, VLAN, QoS a STP/RSTP
  • Centralizovaná cloudová správa: přes webové rozhraní nebo aplikaci Omada
  • Odolné hliníkové pouzdro: krytí IP40 a možnost montáže na DIN lištu nebo na stěnu
Technické specifikace
HARDWARE FEATURES
Interface • 2× 10/100/1000 Mbps PoE++ RJ45 Ports
• 6× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45 Ports
• 2× Gigabit SFP/RJ45 Combo Slots
• Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX
Fan Quantity Fanless
Installation • DIN-rail mounting
• Wall mounting
Physical Security Lock ?
Power Supply 12-57V 1+1 Redundant DC Power Input
PoE Ports (RJ45) • Standard: 802.3af/at/bt compliant
• PoE++ Ports (802.3af/at/bt PoE): 2 Ports, up to 60W per port
• PoE+ Ports (802.3af/at PoE): 6 Ports, up to 30W per port
• PoE Budget:
- 60W (Input: 12V / 7.2A - 21V / 3.7A))
- 120W (Input: 21V / 6.7A - 46V / 3.1A)
- 240W (Input: 46V / 5.7A - 57V / 4.4A)
Dimensions ( W x D x H ) 6.1 × 4.7 × 2.4 in (155 × 120 × 60 mm)
Surge Protection • ±6 kV in common mode for Ethernet ports
• ±4 kV in common mode for DC power input ports
PERFORMANCE
Switching Capacity 20 Gbps
Packet Forwarding Rate 14.88 Mpps
MAC Address Table 8K
Packet Buffer Memory 4 Mbit
Jumbo Frame 15 KB
SOFTWARE FEATURES
Quality of Service • 802.1p DSCP Priority
• 8 Priority Queues
• Priority Schedule Mode
- WRR (Weighted Round Robin)
• Queue Weight Config
• Bandwidth Control
- Port-Based Rate Limit
• Storm Control
- Multiple Control Modes (kbps/pps)
- Broadcast/Multicast/Unknown-Unicast Control
L2 Features • Link Aggregation
- Static Link Aggregation
- Up to 4 aggregation groups and up to 6 ports per group
• Loopback Detection
• Flow Control
- 802.3x Flow Control
• Mirroring
- Port Mirroring
- One-to-One
- Many-to-One
- Ingress/Egress/Both
• Port Statistics
- Port Mirror Status
- Traffic Statistics
• 802.1ab LLDP
• Spanning Tree
- STP (802.1d)
- RSTP (802.1w)
L2 Multicast • IGMP Snooping
- IGMP v1/v2/v3 Snooping
- Fast Leave
VLAN • MTU VLAN
• Port-Based VLAN
• 802.1Q Tag VLAN
- Max 32 VLAN Groups
- 4K VID
Transmission Method Store-And-Forward
Management Features
Centralized Management • Omada Cloud-Based Controller
• Omada Hardware Controller
• Omada Software Controller
Zero-Touch Provisioning Yes. Requires the use of Omada Cloud-Based Controller
Management Features • Web-based GUI
• DHCP Client
• Cable Diagnostics
• Digital Diagnostic Monitoring (DDM)
• Automatic Device Discovery†
• Batch Configuration†
• Batch Firmware Upgrading†
• Unified Configuration†
OTHERS
Certification FCC, CE, RoHS
Package Content • IES210GPP
• DIN-Rail Mounting Bracket
• Wall-Mounting Plates
• Installation Guide
Environment • Operating Temperature: -40?~75? (-40?~167?)
• Storage Temperature: -40?~85? (-40?~185?)
• Operating Humidity: 5%~95% non-condensing
• Storage Humidity: 5%~95% non-condensing