- Cena bez DPH: 0,00 Kč
- DPH 21%: 0,00 Kč
- Celkem: 0 Kč
Česká republika
| Značka: | GIGABYTE |
| Dostupnost: | není skladem |
| Záruka: | 3 roky |
| Produktový kód: | X570 AORUS XTREME 2.0 |
Základní deska • Výrobce procesoru: AMD • Patice procesoru: Socket AM4 • Podporované typy paměti: DDR4-SDRAM • Maximální vnitřní paměť: 128 GB • Typ paměťových slotů: DIMM • Podporovaná rozhraní úložiště: M.2,SATA III • Podpora technologie paralelního zpracování: 2-Way CrossFireX,2-Way SLI,Quad-GPU CrossFireX,Quad-GPU SLI • Typ rozhraní Ethernetu: 2.5 Gigabit Ethernet • 5 Gigabit Ethernet • 10 Gigabit Ethernet • Fast Ethernet • Gigabit Ethernet • Standardy Wi-Fi: 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) •
10 202 Kč
včetně DPH 21%357 Kč
Spočítat měsíční splátkuObjednejte tento produkt ještě dnes a získáte jej za sníženou cenu + dopravu zdarma.

AMD X570 AORUS Motherboard with Direct 16 Phases Digital VRM, Active OC Tuner, Fins-Array Heatsink, NanoCarbon Baseplate, Triple PCIe 4.0 M.2 with Thermal Guards, Intel WiFi 6E 802.11ax, ESS SABRE HiFi 9218, AQUANTIA 10GbE LAN+1GbE LAN, RGB FAN COMMANDER, RGB Fusion 2.0
AMD Socket AM4, support for : Supports AMD Ryzen™ 5000 Series/ Ryzen™ 5000 G-Series/ Ryzen™ 4000 G-Series/ 3rd Gen Ryzen™/ 2nd Gen Ryzen™/ 2nd Gen Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics Processors
(Please refer "CPU Support List" for more information.)
AMD X570
4 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 128 GB (32 GB single DIMM capacity) of system memory
Dual channel memory architecture
Support for DDR4 5400(O.C.) / 5300(O.C.) / 5200(O.C.) / 5100(O.C.) / 4800(O.C.) / 4600(O.C.) / 4400(O.C.) / 4266(O.C.) / 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3733(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C) / 3400(O.C.) / 3200(O.C.) / 2933 / 2667 / 2400 / 2133 MHz memory modules
Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules
•
• ECC memory (ECC mode) support varies by CPU
Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules
(Please refer "Memory Support List" for more information.)
Realtek ALC1220-VB codec
• The front panel line out jack supports DSD audio.
ESS SABRE9218 DAC chip
High Definition Audio
2/4/5.1/7.1-channel
Support for S/PDIF Out
1 x Aquantia GbE LAN chip (10 Gbit/5 Gbit/2.5 Gbit/1000 Mbit/100 Mbit) (LAN1)
1 x Intel GbE LAN phy (10/100/1000 Mbit) (LAN2)
Intel Wi-Fi 6E AX210
WIFI a, b, g, n, ac, ax, supporting 2.4/5/6 GHz carrier frequency bands
BLUETOOTH 5.2
Support for 11ax 160MHz wireless standard and up to 2.4 Gbps data rate
• Actual data rate may vary depending on environment and equipment.
Integrated in the CPU (PCIEX16/PCIEX8):
AMD Ryzen™ 5000 Series/ 3rd Gen Ryzen™ Processors:
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 4.0 and running at x16 (PCIEX16)
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 4.0 and running at x8 (PCIEX8)
AMD Ryzen™ 5000 G-Series/ Ryzen™ 4000 G-Series/ 2nd Gen Ryzen™ Processors:
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 3.0 and running at x16 (PCIEX16)
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 3.0 and running at x8 (PCIEX8)
• For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
• The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When using the AMD Ryzen™ 5000 series processors/3rd Generation AMD Ryzen™ processors/2nd Generation AMD Ryzen™ processors/3rd Generation AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics processors, the PCIEX16 slot operates at up to x8 mode.
2nd Generation AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics processors/1st Generation AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics processors:
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 3.0 and running at x8 (PCIEX16)
Integrated in the Chipset (PCIEX4):
1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 4.0
•/3.0 and running at x4
Support for NVIDIA Quad-GPU SLI™ and 2-Way NVIDIA SLI™ technologies
Support for AMD Quad-GPU CrossFire™ and 2-Way AMD CrossFire™ technologies
Note: For AMD Ryzen™ 5000 Series/ Ryzen™ 5000 G-Series/ Ryzen™ 4000 G-Series/ 3rd Gen Ryzen™/ 2nd Gen Ryzen™ Processors only.
Integrated in the CPU (M2A_SOCKET):
AMD Ryzen™ 5000 Series/ 3rd Gen Ryzen™ Processors:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support)
AMD Ryzen™ 5000 G-Series/ Ryzen™ 4000 G-Series/ 2nd Gen Ryzen™/ 2nd Gen Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics Processors:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support)
Integrated in the Chipset (M2B_SOCKET/M2C_SOCKET):
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 / 3.0 x4/x2 SSD support) (M2B_SOCKET)
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 / 3.0 x4/x2 SSD support) (M2C_SOCKET)
6 x SATA 6Gb/s connectors
Support for RAID 0, RAID 1, and RAID 10
• Refer to "1-9 Internal Connectors," for the installation notices for the M.2 and SATA connectors.
Integrated in the CPU:
2 x USB 3.2 Gen 2/Gen 1 Type-A ports (red) on the back panel
2 x USB 3.2 Gen 1 ports on the back panel
Integrated in the Chipset:
1 x USB Type-C™ port with USB 3.2 Gen 2 support, available through the internal USB header
1 x USB Type-C™ port on the back panel, with USB 3.2 Gen 2 support
3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A port (red) on the back panel
2 x USB 3.2 Gen 1 ports available through the internal USB header
Chipset+USB 3.2 Gen 1 Hub:
2 x USB 3.2 Gen 1 ports available through the internal USB header
2 x USB 2.0/1.1 ports available through the internal USB header
Chipset+USB 2.0 Hub:
4 x USB 2.0/1.1 ports on the back panel
1 x 24-pin ATX main power connector
2 x 8-pin ATX 12V power connectors
1 x OC PEG power connector
1 x CPU fan header
1 x water cooling CPU fan header
4 x system fan headers
2 x system fan/water cooling pump headers
2 x addressable LED strip headers
2 x RGB LED strip headers
3 x M.2 Socket 3 connectors
6 x SATA 6Gb/s connectors
1 x front panel header
1 x front panel audio header
1 x USB Type-C™ port, with USB 3.2 Gen 2 support
2 x USB 3.2 Gen 1 headers
1 x USB 2.0/1.1 header
1 x noise detection header
1 x Trusted Platform Module (TPM) header (2x6 pin, for the GC-TPM2.0_S module only)
1 x Thunderbolt™ add-in card connector
2 x temperature sensor headers
1 x power button
1 x reset button
2 x BIOS switches
Voltage Measurement Points
•All fan headers are subject to support AIO_Pump, Pump and high performance fan with the capability of delivering up to 2A/12V @ 24W.
1 x Q-Flash Plus button
1 x Clear CMOS button
2 x SMA antenna connectors (2T2R)
1 x USB Type-C™ port, with USB 3.2 Gen 2 support
2 x USB 3.2 Gen 2/Gen 1 Type-A ports (red)
3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
2 x USB 3.2 Gen 1 ports
4 x USB 2.0/1.1 ports
2 x RJ-45 ports
1 x optical S/PDIF Out connector
5 x audio jacks
iTE I/O Controller Chip
Voltage detection
Temperature detection
Fan speed detection
Water cooling flow rate detection
Overheating warning
Fan fail warning
Fan speed control
• Whether the fan (pump) speed control function is supported will depend on the fan (pump) you install.
Noise detection
2 x 128 Mbit flash
Use of licensed AMI UEFI BIOS
Support for DualBIOS™
PnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0
Support for APP Center
• Available applications in APP Center may vary by motherboard model. Supported functions of each application may also vary depending on motherboard specifications.
@BIOS
EasyTune
Fast Boot
Game Boost
RGB Fusion
Smart Backup
System Information Viewer
USB TurboCharger
Support for Q-Flash Plus
Support for Q-Flash
Support for Xpress Install
Norton Internet Security (OEM version)
cFosSpeed
XSplit Gamecaster + Broadcaster (12 months license)
Support for Windows 10 64-bit
E-ATX Form Factor; 30.5cm x 27.0cm
Due to different Linux support condition provided by chipset vendors, please download Linux driver from chipset vendors' website or 3rd party website.
Most hardware/software vendors may no longer offer drivers to support Win9X/ME/2000/XP. If drivers are available from the vendors, we will update them on the GIGABYTE website.
| Procesor | |
|---|---|
| Výrobce procesoru | AMD |
| Patice procesoru | Socket AM4 |
| Kompatibilní procesory | 2nd Generation AMD Ryzen™ 3, 3rd Generation AMD Ryzen™ 3, 2nd Generation AMD Ryzen™ 5, 3rd Generation AMD Ryzen 5, 2nd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd Generation AMD Ryzen™ 7, 3rd Generation AMD Ryzen™ 9 |
| Paměť | |
| Podporované typy paměti | DDR4-SDRAM |
| Počet paměťových slotů | 4 |
| Typ paměťových slotů | DIMM |
| Podpora paměťových kanálů | Dual-channel |
| ECC | |
| Non-ECC | |
| Podporované frekvence paměti | 2133,2400,2667,2933,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4266,4300,4400 MHz |
| Maximální vnitřní paměť | 128 GB |
| Bez vyrovnávací paměti | |
| Řadiče ukládacích zařízení | |
| Podporovaná rozhraní úložiště | M.2,SATA III |
| Úrovně RAID | 0,1,10 |
| Grafika | |
| Podpora technologie paralelního zpracování | 2-Way CrossFireX,2-Way SLI,Quad-GPU CrossFireX,Quad-GPU SLI |
| Interní vstupy/výstupy | |
| Konektory USB 2.0 | 1 |
| Konektory USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Počet konektorů SATA III | 6 |
| Audiokonektor na předním panelu | |
| Konektor předního panelu | |
| Konektor ATX zdroje (24-pin) | |
| Konektor ventilátoru procesoru | |
| Počet konektorů pro ventilátory | 4 |
| Konektor TPM | |
| 12V napájecí konektor | |
| Pin konektor pro RGB LED | |
| Vstupně výstupní konektory na zadním panelu | |
| Počet portů USB 2.0 | 4 |
| Počet portů USB 3.2 (3.1 1. generace) Typ A | 2 |
| Počet portů USB 3.2 (3.1 2. generace) Typ A | 5 |
| Počet portů USB 3.2 (3.1 generace 2) typu C | 1 |
| Počet portů Ethernetu (RJ-45) | 2 |
| Výstupy pro sluchátka | 1 |
| Konektor pro mikrofon (line-in) | |
| Výstupní port S/PDIF | |
| Počítačová síť | |
|---|---|
| Připojení na síť Ethernet | |
| Typ rozhraní Ethernetu | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Standardy Wi-Fi | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Verze Bluetooth | 5.0 |
| Vlastnosti | |
| Komponent pro | PC |
| Typ základní desky | Rozšířený ATX |
| Řada čipsetu základní desky | AMD |
| Čipset základní desky | AMD X570 |
| Zvukový čip | Realtek ALC1220-VB |
| Zvukové výstupní kanály | 7.1 kanály/kanálů |
| Sledování stavu počítače | Ventilátor, Teplota, Napětí |
| Podporované operační systémy Windows | |
| Rozšiřující sloty | |
| Sloty PCI Express x16 | 3 |
| Počet slotů M.2 (M) | 3 |
| BIOS | |
| Typ BIOSu | UEFI AMI |
| Velikost paměti BIOSu | 256 Mbit |
| ACPI verze | 5.0 |
| Tlačítko na vymazání CMOS | |
| Verze DMI | 2.7 |
| Verze SMBIOSu (System Management BIOS) | 2.7 |
| Hmotnost a rozměry | |
| Šířka | 305 mm |
| Hloubka | 270 mm |
| Obsah balení | |
| Přibalený software | Norton® Internet Security (OEM version) cFosSpeed XSplit Gamecaster + Broadcaster (12 months license) |